Ropa klesá o 2 dolary, protože se zvyšuje strach z poptávky

Podle společnosti Bofa zůstanou ceny ropy volatilní

Navzdory oznámení Ruska a Saúdské Arábie o snížení těžby začaly trh s ropou zastiňovat obavy z poptávky. Obě tyto země potvrdily, že budou ve snižování těžby pokračovat i ve zbytku roku 2023.

Podle odborníků to poukazuje na to, že za cenami ropy stojí především globální ekonomická situace. Vzhledem k makroekonomickým problémům, s nimiž se potýkají velké ekonomiky, se trhy domnívají, že poptávka po ropě zůstane stlačená.

WTI se obchoduje za 87,13 USD

V důsledku těchto obav ztratil futures kontrakt na ropu Brent 2,02 USD, což odpovídá přibližně 2,22 % jeho hodnoty. Podobně se o 2,35 % propadl i kontrakt WTI, což představuje přibližně 2,10 USD. Po tomto poklesu se Brent obchodoval v blízkosti 88,90 USD, zatímco obchodní cena WTI činila 87,13 USD.

Dříve se konalo online zasedání OPEC+, na kterém bylo rozhodnuto, že se nebude měnit těžební politika skupiny. Další zasedání JMMC (OPEC+) se bude konat koncem listopadu.

Podle analytika se trh nyní zaměřuje na neblahé účinky vysokých úrokových sazeb a z nich plynoucí napětí. To zastiňuje snížení nabídky, které oznámili členové OPEC+.

Ve středu ministerstvo energetiky Saúdské Arábie oznámilo, že snížení dodávek bude do konce roku 2023 činit 1 mil. barelů denně.

Stejně tak snížení dodávek z ruské strany bude mít do konce roku 2023 hodnotu přibližně 300 tis. barelů denně. Kromě toho Rusko rovněž oznámilo, že přezkoumá snížení těžby o 500 tis. barelů denně, které mělo dobrovolný charakter.

Podle místopředsedy ruské vlády snížení dodávek ze strany Ruska & dalších zemí stabilizovalo trh s ropou a prospělo všem zemím produkujícím ropu. Přestože tato opatření pomáhají podpořit vyšší ceny ropy, zároveň poškozují její poptávku, neboť spotřebitelé se snaží využívat méně ropných produktů.

Přejít nahoru