Ropa končí sedmitýdenní býčí rallye; pozornost se nyní soustředí na Čínu

Ceny ropy začínají rok 2024 v červených číslech v souvislosti s obavami z nabídky

Zdá se, že sedmitýdenní býčí rally ropy je definitivně u konce. Do budoucna budou ceny ropy do značné míry záviset na tom, kolik ropy bude nakupovat Čína pro svou ekonomiku. Pokud tedy bude čínská poptávka silná, bude trh s ropou podporovat, zatímco slabá poptávka povede k dalším ztrátám.

Během páteční seance zůstaly ceny ropy pozitivní a dokonce navázaly na svůj nárůst z minulého dne. Býčí trend v posledních dvou dnech týdne však nestačil na to, aby vykompenzoval třídenní sérii ztrát. Stručně řečeno, týden skončil ztrátou, protože náskok posledních 2 dnů byl hluboko pod ztrátami prvních 3 dnů.

WTI se obchoduje za 81,25 USD

Cena WTI, která se obchoduje na newyorské burze, v pátek vyskočila o 1 % a týden zakončila poblíž 81,25 USD. Celkově si WTI připsala 86 centů, což bylo méně než čtvrteční zisk 1,3 %. Nezapomínejme však, že ceny WTI od pondělí do středy klesly o 4,6 %.

Pokud se tedy podíváme na cenu WTC za týden, ztratila 2,3 % své hodnoty a zároveň tím ukončila svou několikatýdenní býčí rally.

Co se týče ropy Brent z londýnské burzy, ta zůstala v pátek také v plusu se ziskem 0,8 % (0,68 USD) a týden uzavřela poblíž 84,80 USD. Jen o den dříve si ropa Brent připsala také podobný procentuální zisk. Pokud jde o týdenní výkonnost ropy Brent, ztratila 2,8 % své hodnoty, což je přibližně o 0,5 % více než WTI.

Celkově lze říci, že poptávka po ropě v USA zůstane stabilní, ale spotřeba pohonných hmot může klesat. Zejména proto, že se blíží konec letní sezóny, což znamená menší potřebu klimatizace.

Podle jednoho z odborníků ze společnosti ING má trh s ropou stále dostatek prostoru k tomu, aby se posunul výše. Domnívá se totiž, že podmínky na trhu s ropou se ve 2. pololetí 2023 zlepší s velmi vysokou pravděpodobností deficitu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek