Rusko do srpna prodá cizí měnu v hodnotě 18,9 milionu dolarů

Ruský rubl (RUB) se po krátkém překročení úrovně 100 zotavuje

Podle nejnovějších informací ruského ministra financí plánuje země v období od 7. července do 4. srpna prodat devizové prostředky v hodnotě 18,9 milionu dolarů, tedy asi 1,7 miliardy rublů. Ve srovnání s údaji z minulého měsíce jde o výrazný pokles.

Vše začalo v lednu, kdy Rusko po několikaměsíční nečinnosti zahájilo intervence na devizovém trhu. Změna začala, když Rusko začalo prodávat jüan (CNY) namísto jiných měn ze Západu, jako jsou euro a USD. Rusko totiž tyto měny dokonce klasifikovalo jako nepřátelské, protože na ně západní země uvalily sankce.

Odklon Ruska od amerického dolaru a příklon k CNY také poukazuje na rostoucí sílu čínské měny. Když se rozhlédneme kolem sebe, obchod s CNY enormně roste. Právě před měsícem také Pákistán dovážel z Ruska ropu a platbu provedl v CNY, což vypovídá o tom, že Rusko to s tímto posunem myslí opravdu vážně.

V příštích několika měsících by měl prodej FX ze strany Ruska činit 34,9 miliardy rublů. Na druhou stranu se odborníci domnívají, že FX prodeje Ruska se budou pohybovat někde kolem 57 miliard rublů.

Pokud se podíváme na předchozí období (6. června – 7. července), ministerstvo plánovalo prodat devizové rezervy v hodnotě 74,6 rublů. Tato částka měla být použita na kompenzaci nižších příjmů z prodeje ropy a plynu.

Ruská vláda využívá intervence na devizovém trhu k vytváření rezerv nebo k pokrytí jejich výpadku. V poslední době se hodnota a četnost těchto intervencí zvýšila po zavedení západních sankcí na ruský vývoz.

Za měsíc červen budou příjmy Ruska činit přibližně 30,3 miliardy rublů, což je pod očekáváním. To by vedlo k výpadku ve výši 4,5 miliardy rublů, což znamená další devizové intervence.

Snížené příjmy ve skutečnosti také posunuly rozpočtový deficit Ruska na 3,41 bilionu rublů v období leden – květen. Ačkoli jsme teprve v polovině roku 2023, rozpočtový deficit Ruska je již nyní mnohem vyšší než cíle pro konec roku 2023!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek