Rusko v reakci na západní sankce snižuje těžbu ropy o 5 %.

Rusko v reakci na západní sankce snižuje těžbu ropy o 5 %.

Zdá se, že západní sankce se Rusku konečně vymstily, protože země oznámila snížení těžby ropy o 5 %. To znamená snížení o téměř 500 000 barelů denně, což je přibližně 5 % toho, co Rusko vytěžilo v lednu.

To přichází v době, kdy západní země uvalily sankce na dovoz ruské ropy. Existuje jedna skupina, která se domnívá, že Rusko oznámilo toto opatření kvůli západním sankcím.

Existují však i analytici, kteří se domnívají, že Rusko k tomuto kroku přistoupilo kvůli nízké poptávce po ropě. Dalším scénářem je, že se možná jedná o obojí – západní sankce i sníženou poptávku.

Rusko se snaží najít nové kupce

Podle analytiků je pro Rusko obtížné najít kupce pro své ropné produkty. A zákaz EU na různé rafinované produkty z Ruska situaci ještě zhoršil.

Před zákazem ruských pohonných hmot z 5. prosince země EU doplňovaly své zásoby ruskou ropou. Po zavedení cenového limitu však došlo k náhlému poklesu ruského vývozu do EU.

Podle dostupných údajů byl ruský námořní vývoz ropy v prosinci 2022 na dvouletém minimu.

Vladimir Putin již v Rusku kritizoval strop cen ropy zavedený západními zeměmi a označil jej za hloupý. Ve skutečnosti Putin také zdůraznil tři různé možnosti, kterými se země může bránit!

Po zprávách z Ruska byl zaznamenán 2% skok cen futures kontraktů na ropu. Tyto zisky se však ukázaly jako krátkodobé a rychle se obrátily.

Nakonec je Rusko významným hráčem na trhu s ropou a západní země nemohou Rusko jen tak vyřadit z rovnice. Ve skutečnosti další omezení těžby ropy z Ruska ještě více naruší trh s ropou a může poslat ceny prudce vzhůru!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek