Ruský vývoz zkapalněného plynu na rekordní úrovni před krutou zimou

Ruský vývoz zkapalněného plynu na rekordní úrovni před krutou zimou

Evropa se snaží zbavit ruských energetických produktů. Hlavním cílem je nahradit zemní plyn z Ruska jinými produkty, například zkapalněným zemním plynem. Tímto postupem Evropa doufá, že naruší ruské finance a možná zastaví rusko-ukrajinskou válku.

Tento plán má však jeden problém… Jedním z hlavních vývozců LNG je shodou okolností také Rusko! To znamená, že se Evropa odklání od ruského plynu přicházejícího plynovody s nákladem LNG z Ruska. Vím, že to nedává smysl, ale zdá se, že právě to se děje!

Pokud se podíváme na čísla, ruský vývoz LNG je po celou dobu vysoký díky rostoucí poptávce před tuhými zimami. V říjnu byl zaznamenán vývoz LNG ve výši 4,3 miliardy m3 , což je nejvyšší hodnota od začátku března. Pokud jde o země, které jsou největšími dovozci LNG, máme zde jména jako Japonsko, Čína a Francie.

Je velmi pravděpodobné, že část tohoto dodaného LNG se dostane do evropských zemí, které se připravují na tuhé zimy.

Celkově dodávky LNG z Ruska směrem do EU zaznamenaly nárůst o 46 %. Není tedy pochyb o tom, že se EU přiklání k ruskému LNG, místo aby se spoléhala na zemní plyn dodávaný potrubím.

Pokud jde o to, jak jsme se dostali až sem, vše začalo tím, že Rusko zpomalilo dodávky plynu do EU prostřednictvím plynovodů. Nakonec byly dodávky plynu zcela zastaveny poté, co byly plynovody sabotovány. Pokud jde o to, kdo za touto sabotáží plynovodů stojí, to je stále nezodpovězená otázka!

Celkově se dovoz LNG uskutečněný EU v průběhu roku 2022 pohyboval kolem 54,2 m3, zatímco v roce 2021 to bylo přibližně 105,7 m3. Tento dovoz ruského LNG však znamená, že nyní je EU vůči ruským energetickým produktům opět zranitelná.

Autor

  • Ivan Bergman

    Ivan Bergman je vedoucí týmu Social Trading a specialista na binární opce v onlineobchodovani.cz. Desetileté zkušenosti z oboru si Ivan přináší z působení ve Velké Británii, kde jako market advisor pracoval pro významného britského brokera s cennými papíry.

Přejít nahoru
Přejít na začátek