Růst HDP Austrálie ve 2. čtvrtletí 2023 o 0,4 %

Růst HDP Austrálie ve 2. čtvrtletí 2023 o 0,4 %

Nejnovější údaje z Austrálie ukazují, že růst HDP ve 2. čtvrtletí 2023 činil přibližně 0,4 %. To přichází v době, kdy australská ekonomika prochází výdaji na infrastrukturu a silným vývozem.

Kromě toho vysoké úrokové sazby také snížily inflaci a způsobily její obrat směrem dolů. Vysoké úrokové sazby však kompenzovaly pozitivní účinky silného vývozu a výdajů na infrastrukturu.

Ekonomové očekávali růst o 0,3 %, zatímco skutečný růst HDP během 2. čtvrtletí se ukázal být 0,4 % (o 0,1 % vyšší). Během 1. čtvrtletí 2023 dosáhl růst HDP 0,2 %, což opět dokazuje, že nedávný údaj byl pozitivní.

Pokud se podíváme na meziroční růst HDP Austrálie, dosáhl přibližně 2,1 %, což je více než 1,7% prognóza. Stejně tak se meziroční růst HDP během prvního čtvrtletí 2023 blížil 2,3 %, což je o něco více než růst HDP ve druhém čtvrtletí.

Růst zůstává utlumený

Údaje o HDP byly z větší části nad očekáváním, ale zároveň ukázaly, že růst zůstává utlumený. Proto by nebylo špatné říci, že druhé čtvrtletí bylo pokračováním prvního čtvrtletí, protože australská ekonomika čelí prostředí vysokých úrokových sazeb a vysoké inflace.

Inflace v Austrálii dosáhla svého vrcholu v červnu a od té doby se pohybuje směrem dolů. V důsledku toho RBA nyní váhá se zavedením nového zvýšení sazeb, ale nemůžeme ignorovat skutečnost, že úrokové sazby zůstávají velmi vysoké.

Jedním z největších faktorů, které pomohly posunout růst HDP do kladných hodnot, byla kladná obchodní bilance. V průběhu 2. čtvrtletí došlo k poklesu cen vývozu, ale i tak se podařilo ekonomiku podpořit. Kromě toho zahraniční turisté také pomohli Austrálii dosáhnout ve 2. čtvrtletí přebytku obchodní bilance.

Pokud jde o výhled do budoucna, žádné velké změny v růstu HDP nepřipadají v úvahu, dokud RBA nezavede snížení sazeb. Koneckonců prostředí vysokých úrokových sazeb není pro výrobní a další odvětví ekonomiky ideální.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek