Růst HDP Jižní Koreje bude v roce 2024 vyšší

Růst HDP Jižní Koreje bude v roce 2024 vyšší

Jihokorejský prezident nedávno učinil prohlášení o růstu HDP země v roce 2024. Podle něj se růst HDP v roce 2024 zrychlí.

Toto prohlášení vychází ze skutečnosti, že růst HDP Jižní Koreje ve 2. pololetí 2023 zrychlil. Zároveň se zlepšily obchodní vztahy mezi Jižní Koreou a USA, což bude mít na růst HDP rovněž pozitivní dopad.

Prezident Yoon také jasně uvedl, že administrativa bedlivě sleduje bezpečnostní a hospodářskou situaci v zemi. Dodal, že v případě potřeby přijme jeho vláda příslušná opatření.

0,6% růst ve 2. čtvrtletí 2023

Nedávný Yoonův projev je součástí přípravy na příští rozpočet země. Vzhledem k pozitivnímu naladění vlády se zdá, že rok 2024 bude pro zemi dobrým hospodářským rokem.

Další pozoruhodný komentář se týkal tempa hospodářského růstu v zemi. Jihokorejská vláda se domnívá, že růst HDP země v roce 2024 bude vyšší než u většiny velkých ekonomik.

Ve 2. čtvrtletí 2023 zaznamenal jihokorejský HDP růst o 0,6 %, přičemž podobná čísla vykázal i 1. čtvrtletí. Medián růstu prozatím činí 0,5 %, což naznačuje, že růst HDP je již nyní nad prognózami.

Nezávislé průzkumy však naznačují, že v roce 2023 růst Jižní Koreje zpomalí a pravděpodobně se dotkne 1,2 %. V roce 2022 se růst HDP Jižní Koreje pohyboval kolem 2,6 %.

Pro rok 2024 plánuje vláda vyčlenit 487 miliard dolarů, které budou použity na výdaje. Ve srovnání s údaji z roku 2023 to znamená nárůst o 2,8 %.

Pan prezident rovněž zdůraznil, že potřeba fiskální disciplíny zůstává důležitým prvkem pro zlepšení úvěrového ratingu a boj s domácí inflací.

Ačkoli se země snaží zlepšit své vazby s USA, těší se také úzkým obchodním vztahům s Čínou. Čína totiž patří mezi hlavní obchodní partnery Jižní Koreje, pokud jde o příjmy.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek