Růst HDP Singapuru ve 3. čtvrtletí dosáhl 1,1 %

Růst HDP Singapuru ve 3. čtvrtletí dosáhl 1,1 %

Oficiální údaje ukazují, že hospodářský růst Singapuru byl ve třetím čtvrtletí rychlejší, než se předpokládalo. Toho bylo dosaženo díky vzestupu v různých odvětvích, včetně služeb a cestovního ruchu.

Přestože údaje za 3. čtvrtletí byly převážně pozitivní, singapurské úřady varovaly před různými ekonomickými riziky plynoucími z geopolitiky, vysokých úrokových sazeb & inflace.

Celkově byl ve 3. čtvrtletí zaznamenán růst HDP ve výši 1,1 % r/r, což bylo více, než předpokládaly různé zdroje, a to 0,7 %. Celkový rozdíl mezi skutečnou hodnotou & prognózou činil přibližně +0,4 %, což naznačuje, že singapurská ekonomika je na dobrém místě.

Růst singapurské ekonomiky ve 3. čtvrtletí činil 1,4 % za čtvrtletí

Pokud se podíváme na sezónně očištěné hodnoty růstu za 3. čtvrtletí, pohybují se kolem 1,4 %, což je více než 1% prognóza. Ekonomika během 3. čtvrtletí 2023 opět překvapila směrem vzhůru.

Singapurské ministerstvo obchodu se domnívá, že celkový růst HDP za letošní rok (2023) bude činit 1 %. Pokud jde o rok 2024, úřady uvádějí rozpětí mezi 1 % a 3 %.

Podle ekonoma ze společnosti Maybank údaje za 3. čtvrtletí potvrzují, že singapurská ekonomika má všechny předpoklady k tomu, aby během roku 2024 zaznamenala silný růst. Dodali také, že pozitivní překvapení v oblasti hospodářského růstu bylo způsobeno zlepšením v sektoru služeb, maloobchodu a finančních služeb.

Člen singapurského ministerstva obchodu prozradil, že země čelí také protivětru vyplývajícímu ze zpomalení globální ekonomiky.

Kromě toho se Singapur potýká také s vyšší jádrovou inflací spolu s vyššími úrokovými sazbami. Podle úředníků lze stejné problémy pozorovat i v dalších vyspělých ekonomikách, což situaci dále komplikuje.

Celkové hospodářství Singapuru je zcela závislé na obchodu, což zdůrazňuje potřebu klidnější geopolitiky a obchodních vztahů.

Během třetího čtvrtletí Singapur také zaznamenal zvýšený počet zpráv, zatímco vývoz spadající do kategorie „nedomácí ropa“ pokračoval v poklesu již 13. měsíc v řadě.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek