Růst HDP v Malajsii byl ve 3. čtvrtletí silný

Růst HDP v Malajsii byl ve 3. čtvrtletí silný

Podle posledních oficiálních údajů vzrostl malajsijský HDP ve 3. čtvrtletí 2023 meziročně o 3,3 %. Podle skupiny UOB ukazují čísla o růstu HDP během 3. čtvrtletí sílu malajsijské ekonomiky.

Během 2. čtvrtletí 2023 činil růst HDP Malajsie 2,9 %, zatímco růst ve 3. čtvrtletí byl ještě vyšší. Kromě toho byly údaje za 3. čtvrtletí také vyšší než prognózy, což naznačuje, že tempo růstu bylo mnohem vyšší, než se původně předpokládalo.

Malajsie vykázala přebytek na účtu ve výši 9,1 miliardy MYR

Pokud se podíváme na kontext sezónně očištěných čísel, reálný růst HDP se na mezičtvrtletní bázi pohyboval kolem 2,6 %. Ve skutečnosti byl růst v tomto čtvrtletí jedním z největších, pokud se podíváme na posledních 5 čtvrtletí.

To naznačuje, že hospodářské oživení je trvalé i přes rostoucí problémy. Navíc akomodační politika malajsijské centrální banky také pomáhá ekonomice dosahovat růstových cílů.

Celkově byl růst ve 3. čtvrtletí 2023 tažen především vyšší domácí poptávkou v kombinaci s operacemi na doplnění zásob. Kromě toho došlo během 3. čtvrtletí ke zlepšení i v různých hospodářských odvětvích, jako je stavebnictví, zemědělství a služby.

Zdravý růst v těchto oblastech ve skutečnosti umožnil malajsijské ekonomice kompenzovat pomalejší růst v těžebním a zpracovatelském sektoru.

Pokud se podíváme na zahraniční sektor Malajsie, zůstal slabý, ale stále to nestačilo k tomu, aby země nezaznamenala přebytek běžného účtu. Prozatím se zemi podařilo vykázat přebytek ve výši 9,1 miliardy MYR, což představuje 2 % HDP.

Za této situace se analytici UOB domnívají, že růst HDP Malajsie v roce 2023 se bude pohybovat kolem 4 %. To je také v souladu s růstovým cílem stanoveným ministerstvem financí země.

V roce 2024 se analytici domnívají, že tempo růstu bude vyšší a dosáhne 4,6 %. Naopak ministerstvo financí stanovilo pro rok 2024 odhad kolem 4 až 5 %.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek