Růst mezd v USA je navzdory rostoucí inflaci již 17 měsíců pomalý

Obchodní deficit USA v listopadu klesl o 2,0 %

Průměrná hodinová mzda (reálná) se v USA zvyšuje již 17 měsíců v řadě. Zjednodušeně řečeno, zaměstnanci nyní dostávají méně, zatímco inflace za posledních 17 měsíců roste! Od zboží denní potřeby až po luxusní předměty, vše se zdražuje, zatímco reálné mzdy klesly!

Tyto dvě věci vytvořily dokonalý recept na pokles spotřebitelských výdajů. Na druhou stranu je velká část americké ekonomiky závislá na vysokých spotřebitelských výdajích – Zjednodušeně řečeno tedy americká ekonomika v důsledku současných ekonomických podmínek klesá!

Odborníci se domnívají, že politika Fedu v boji proti inflaci by mohla poškodit i americké pracující, kteří už tak těžko platí kulové!

Inflace a růst mezd v USA

Technicky vzato mzdy v USA rostou, pokud se podíváme pouze na dolarové částky. V březnu 2021 se průměrná hodinová mzda pohybovala kolem 30 dolarů, v srpnu 2022 se zvýšila na 32,36 dolaru.

Inflace se však ve stejném období zvýšila o 11,81 %… Na základě míry inflace, pokud váš měsíční rozpočet dříve činil 5000 USD, budete nyní na stejný rozpočet potřebovat přibližně 5591 USD.

Nezapomínejme také na to, že není tak snadné udržet plný 40hodinový pracovní týden… I kdyby se tak stalo, průměrný příjem se zvýšil pouze o 368 dolarů!

To nám říká, že reálná průměrná mzda v USA ve skutečnosti klesla a nedokázala udržet krok s inflací!

Co je však příčinou inflace? Jednoduchým vysvětlením je, že příliš mnoho peněz v ekonomice může způsobit nerovnováhu na trzích. To vede k větší poptávce, zatímco strana nabídky zůstává stejná! Snížením příjmů lidí se tedy může snížit poptávka, a tím se může pomoci i inflaci.

Na papíře tato teorie funguje opravdu dobře, ale nezapomínejme, že průměrnému americkému dělníkovi velmi ztíží život!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek