Růst počtu pracovních míst podle Ilo v roce 2023 celosvětově klesne o 50

Růst počtu pracovních míst podle Ilo v roce 2023 celosvětově klesne o 50

V roce 2022 byl zaznamenán celosvětový nárůst pracovních míst o 2 %. Pro rok 2023 však podle Mezinárodní organizace práce (ILO) klesne na 1 %. Mezi důvody tohoto poklesu růstu zaměstnanosti patří vysoká inflace, válka na Ukrajině a vysoké úrokové sazby.

Kromě toho zpráva MOP odhalila také nárůst počtu nezaměstnaných po celém světě. V roce 2023 dosáhne podle ILO celkový počet nezaměstnaných 208 milionů, což představuje nárůst o 3 miliony. Uvedli také, jak velký vliv na reálné mzdy bude mít inflace, což bude globální jev.

Tato zpráva přichází v době, kdy se země na celém světě snaží vzpamatovat z hospodářského šoku. Kromě toho tu máme koronavirus, který pustoší celou Čínu.

Podle ředitele MOP zpomalení globálního růstu zaměstnanosti znamená, že ztráty pracovních míst během COVID-19 se obnoví až za několik příštích let. V této souvislosti se MOP domnívá, že oživení před rokem 2025 nebude možné.

Neformální pracovní místa se v příštích několika letech obnoví

Jedním z konkrétních trendů na celém světě je snižování počtu neformálních pracovních míst. V příštích několika letech však pravděpodobně dojde ke zvratu tohoto trendu, což je pro globální trh práce vlastně dobrá zpráva.

Dříve ILO odhadovala pro rok 2023 růst počtu pracovních míst o 1,5 %. Nyní však byla prognóza snížena na 1 % pouze pro tento rok.

V důsledku současného zpomalení budou muset pracovníci na celém světě přijmout méně kvalitní pracovní místa. Navíc budou tato pracovní místa také nízko placená s menším počtem pracovních hodin.

ILO se domnívá, že tempo růstu cen bude mnohem vyšší než tempo růstu pracovních příjmů. S tímto nárůstem životních nákladů se bude stále více lidí dostávat do chudoby.

A pokud budeme svědky zpomalení globální ekonomiky, situaci to v roce 2023 ještě zhorší.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek