Růst počtu pracovních míst v Kanadě v prosinci zůstal na stejné úrovni

Růst počtu pracovních míst v Kanadě v prosinci zůstal na stejné úrovni

V prosinci 2023 přibylo v kanadské ekonomice 100 pracovních míst. Všechna tato pracovní místa navíc byla pouze na částečný úvazek, což naznačuje, že na kanadském trhu práce nedošlo k žádné změně.

Míra nezaměstnanosti v prosinci činila 5,8 %, což je vzhledem k velikosti kanadské ekonomiky vysoká hodnota.

Kanadský sektor služeb zaznamenal pozitivní růst počtu pracovních míst

Pokud se podíváme na pracovní místa ve výrobním sektoru, došlo k jejich poklesu o 42900. Naopak v kanadském sektoru služeb přibylo 43100 pracovních míst. Většina těchto pracovních míst byla k dispozici zejména v oblasti technických, vědeckých a odborných služeb.

Celkově byly údaje z kanadské strany podobné jako v USA. Dá se říci, že obě ekonomiky zaznamenávají silný růst mezd.

Vzhledem k těmto číslům má smysl, aby Bank of Canada zůstala ostražitá vůči inflačním rizikům. Vzhledem ke slabým údajům z ISM se inflační riziko směrem nahoru nesmírně zvýšilo. V této souvislosti se někteří odborníci domnívají, že trh vnímá snížení sazeb na přelomu března a dubna jako příliš agresivní.

Stručně řečeno, prosincová zpráva byla pro kanadskou ekonomiku nevýrazná, protože nevykázala žádnou změnu. Počet obyvatel Kanady sice vyskočil o 74 000, ale míra zaměstnanosti zůstává stejná. To je známka toho, že se míra zaměstnanosti snížila, protože pracovních míst je stále stejný počet, ale lidí je více.

Kromě toho míra nezaměstnanosti v Kanadě vykázala malou pauzu. To je první případ za téměř šest měsíců, který umožňuje trhu práce trochu se nadechnout.

Podle dalšího experta byla zpráva smíšená, což znamená, že Bank of Canada s prvním snížením sazeb pravděpodobně počká až do června 2024.

Sečteno a podtrženo, trh práce v Kanadě vykazuje známky ochlazení v prosinci 2023. To potvrzuje, že kanadský trh práce & a celá ekonomika se potýkají s problémy.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek