Růst sektoru služeb v USA zaostává za očekáváním trhu

HSBC - Síla amerického dolaru bude tentokrát konzistentní

Nedávno zveřejněný index ISM pro nevýrobní sektor v USA odhalil zpomalení podnikatelské aktivity v sektoru služeb během března.

Z údajů vyplývá, že cenový tlak v zemi zpomaluje, stejně jako tempo zadávání nových zakázek. Celkově údaje ukazují na expanzi sektoru služeb, avšak rychlost expanze je nižší, než předpokládali ekonomové.

Index ISM pro nevýrobní sektor klesl na 51,2 bodu

Během března se hodnota indexu ISM nevýrobního sektoru dotkla 51,2 bodu. Jednalo se o nižší hodnotu, než byla hodnota 55,1 z minulého měsíce února. Podobně byla v lednu zaznamenána hodnota 55,2.

Celkově to ukazuje na trend zpomalování v sektoru služeb USA počínaje lednem a konče březnem. I přes postupný pokles se však index stále pohybuje nad střední hranicí 50, což vypovídá o tom, že expanze stále pokračuje.

Podle Anthonyho Nievese (předseda ISM) došlo v posledních měsících k útlumu růstu sektoru služeb.

Zaplacené ceny spojené se vstupy se totiž snížily na 59,5 bodu. Takto nízká hodnota byla naposledy zaznamenána pouze v roce 2022, což vypovídá o tom, že pro americký sektor služeb není vše v pořádku.

Nové přijaté objednávky se také snížily z 62,6 během února na pouhých 52,2 v březnu. Podle odborníků jsou nové zakázky z oblasti služeb významnou součástí americké ekonomiky. Postupný pokles nových zakázek tedy také ukazuje na pomalý pochod směrem k poklesu.

Podle odborníků byl celkový vývoj tržeb v zemi zdravý, ale existují určité obavy z nejistého ekonomického výhledu země.

U kořenů potíží stojí agresivní Fed a jeho odhodlání zvyšovat úrokové sazby. Tato politika sice ochladila ceny, ale zároveň ovlivňuje ekonomiku USA jako celek.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek