Saúdská Arábie snížila ceny ropy o 2,5 %

Saúdská Arábie snížila ceny ropy o 2,5 %

Poté, co Saúdská Arábie přistoupila ke snížení cen, ceny ropy výrazně klesly. Dalším faktorem, který vedl k poklesu ceny ropy, bylo zvýšení těžby členů OPEC.

Cena ropy WTI ztratila 2,7 %, zatímco cena ropy Brent v souvislosti s oznámením snížení cen klesla o 2,5 %. Obchodní cena ropy Brent činila 76,77 USD se změnou – 1,99 USD, zatímco nová cena ropy WTI byla 71,8 USD se změnou – 2,01 USD.

Během prvních sedmi dnů roku 2024 ceny ropy vyskočily o 2 % v souvislosti se zvýšeným geopolitickým napětím & a nadějí na zvýšení poptávky.

Lehká ropa na historických minimech

To vše však náhle skončilo, když se Saúdská Arábie rozhodla snížit ceny své lehké ropy. Po této změně jsou nyní saúdské ceny lehké ropy na 27měsíčním minimu.

Podle odborníků tímto krokem reagovala na ostatní členy OPEC a na problémy s nabídkou. Jiná zpráva uvádí, že další země jako Nigérie, Angola a Irák kompenzují snížení těžby ropy ze Saúdské Arábie. Načasování snížení cen je také rozhodující, protože jedna země ze skupiny OPEC vystoupí.

V této souvislosti analytik ze společnosti IG uvedl, že ropa bude v roce 2024 pravděpodobně medvědí. Důvodem této prognózy je vyšší produkce, nižší OSP a nárůst zásob. Jediným faktorem, který ceny ropy v roce 2024 podpoří, je zvýšené geopolitické napětí v regionu.

Pokud se více zemí rozhodne nepokračovat v navrhovaném snižování cen, není možné, aby ropa zůstala na současných úrovních. Koneckonců poptávka je stále slabá, zatímco velké ekonomiky zkoušejí deflační opatření. V důsledku toho nemůžeme vkládat naděje na vyšší ceny ropy pouze do trhu.

Aby se současné ceny udržely nebo posunuly výše, budou muset členové OPEC a OPEC+ koordinovat další snižování nabídky.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek