Saúdskoarabská společnost Aramco uvažuje o prodeji akcií za zhruba 50 miliard dolarů

Saúdská Arábie snížila ceny ropy o 2,5 %

Podle zpráv z médií uvažuje saúdskoarabská společnost Aramco o prodeji akcií v hodnotě 50 miliard dolarů. Jen o rok dříve měla saúdská společnost stejný plán na prodej akcií v hodnotě 50 miliard dolarů, ale neuskutečnila ho.

Tehdy společnost Aramco jako hlavní důvod tohoto kroku uvedla nepříznivé podmínky na trhu. Nyní, když společnost vyjádřila stejný plán, se zdá, že tržní podmínky jsou pro Aramco konečně příznivé.

Země se však rozhodla, že na burzu neuvede žádné nové nabídky týkající se společnosti Aramco. Saúdská Arábie se tak vyhne jakémukoli právnímu či jinému riziku, protože společnost je již kótována na mezinárodní burze.

V této fázi je to vše zatím jen plán a dozvídáme se to pouze z mediálních zdrojů. Dokud to tedy nebude oficiálně oznámeno, nemůžeme s jistotou říci nic. Když jsme společnost Aramco kontaktovali s žádostí o vyjádření k tomuto vývoji, rozhodla se bezprostředně nereagovat.

Mezinárodní ropné společnosti projevují zájem o Aramco

Podle zpráv z médií dojde k prodeji akcií společnosti Aramco pravděpodobně do konce roku 2023. Společnost Aramco navíc již kontaktovala několik potenciálních investorů, včetně státních investičních fondů a mezinárodních ropných společností.

Vzhledem k povaze podnikání společnosti a jejímu podílu na nabídce na světovém trhu dává smysl, aby společnost Aramco přitahovala velkou pozornost. Pro Aramco by tedy nemělo být příliš těžké prodat všechny akcie v hodnotě 50 miliard dolarů, protože společnost má stále dominantní podíl na trhu.

Tento krok společnosti Aramco by však znamenal, že Saúdská Arábie bude mít nakonec menší podíl ve společnosti. Zároveň by to umožnilo mezinárodním investorům mít podíl v Aramco, což by mohlo také vybízet k určitým změnám.

Přesto se ještě uvidí, zda se tento plán letos skutečně promění v realitu, nebo se bude opakovat rok 2022.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek