Singapurský vývoz v dubnu klesl o 9%
V dubnu se singapurský vývoz (bez ropy) meziročně snížil o 9,8 %, zejména v důsledku poklesu vývozu elektroniky i neelektronických výrobků.
Podle průzkumu mezi ekonomy se očekával pokles vývozu o 9,4 %, ale skutečná hodnota se ukázala být mnohem vyšší.
Pokud se podíváme na vývoz na základě sezónně očištěných hodnot M/M, vývoz se během dubna zvýšil o 2,7 %. Důležité je však také poznamenat, že během března činil růst 18,4 %. Selena Lingová, která je ekonomkou ve společnosti OCBC, uvedla, že poslední údaje o vývozu ukazují slabou dynamiku.
Oživení v roce 2023 vypadá nepřesvědčivě
S blížící se druhou polovinou roku 2023 se oživení v odvětví elektroniky zdá být z větší části nedosažitelné. Meziroční pokles v elektronice (osobní počítače, integrované obvody, disková média atd.) nám totiž říká, že podmínky pro poptávku stále nejsou dostatečně silné.
Na druhou stranu byl zaznamenán i prudký nárůst vývozu farmaceutických výrobků a zařízení. Ani to by však nestačilo k tomu, aby se pokles vývozu elektroniky zcela vyrovnal.
Pokud se podíváme na nedomácí vývoz Singapuru na jeho 10 největších trhů, je zřejmý trend poklesu jako celku.
Začněme tím, že singapurský vývoz do Číny se snížil o 20,9 %. Mezi postižená odvětví patří farmaceutický průmysl, petrochemický průmysl, integrované obvody atd.
Podobně se o 35 % snížil i singapurský vývoz do Malajsie, který rovněž zahrnuje všechna výše uvedená odvětví. Kromě toho se snížil i vývoz specializovaných strojů.
Vzhledem k tomuto poklesu singapurského vývozu má smysl zabývat se také vnějšími faktory, spíše než hledat problémy na domácí úrovni.
Čína se totiž také potýká s nižšími než očekávanými vývozy do jiných zemí. To svědčí o tom, že celosvětová spotřebitelská poptávka klesá. A mezi hlavní důvody patří globální inflace a vyšší úrokové sazby.