Soukromý sektor vytvořil v září 89 tisíc nových pracovních míst – ADP

Prodej nových vozidel v USA se v příštím roce zvýší o 1 %

Zpráva ADP o pracovních místech výrazně zaostala za tržní prognózou, neboť v soukromém sektoru přibylo pouze 89 000 pracovních míst. Podle odborníků je trh práce pod tlakem, protože úrokové sazby zůstávají vysoké, což v konečném důsledku vytváří tlak na americké firmy.

Celkově byl růst počtu pracovních míst v soukromém sektoru jeden z nejnižších a byl zaznamenán pouze před zhruba 2-3 lety. Trh očekával, že údaj ADP bude během září činit 153 tisíc, ale skutečný údaj byl pouze 89 tisíc.

Kromě toho byly revidovány i údaje ADP za srpen, a to z hodnoty 117 tis. na přibližně 180 tis. Revize zvýšila počet nových pracovních míst během srpna.

Většinu zpomalení lze přičíst velkým americkým firmám, které nakonec během srpna odstranily veškeré zisky.

Pokles růstu mezd během srpna

Podle hlavního ekonoma společnosti ADP se pokles počtu pracovních míst dále strmě zvyšuje rychlým tempem. Zároveň dodávají, že poklesem prošly v posledním dvanáctiměsíčním období i mzdy.

Navíc se zpomalil i meziroční růst mezd, který se v září dotkl minima 5,9 %. Celkově se jedná o 12 po sobě jdoucích měsíců pomalého růstu na americkém trhu práce.

Klíčovou věcí, kterou je zde třeba zmínit, je, že čísla ADP se obvykle mohou lišit od známé zprávy NFP. Pokud tedy zpráva NFP ukáže o něco lepší obrázek, trhy to nepřekvapí.

Zpráva ADP přichází v době, kdy byl během srpna zaznamenán nárůst počtu volných pracovních míst. Podle jednoho z analytiků tento údaj naznačuje, že americký trh práce je velmi odolný, a umožní tak Fedu udržet vyšší sazby.

Nyní hráči na trhu sledují počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti od amerického ministerstva práce spolu se zprávou NFP, která má být zveřejněna v pátek.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek