Sp 500 by mohl klesnout o dalších 16 bodů, pokud Fed nesníží úrokovou sazbu

SP 500 by mohl klesnout o dalších 16 bodů, pokud Fed nesníží úrokovou sazbu

Podle analytiků UBS by mohl index S&P 500, který sleduje americké akcie, klesnout až o 15 %, než se během příštích 9 měsíců vytvoří dno. To však bude vyžadovat, aby Fed snížil úrokové sazby a ustoupil od současné agresivní politiky.

UBS je známá švýcarská banka, která i nadále poskytuje přesné informace o trhu… Tentokrát se domnívají, že faktory, které budou tlačit akcie ještě níže, jsou slabé zisky a slabý růst. Navíc snížení úrokových sazeb v USA někdy v roce 2023 pomůže indexu vytvořit dno.

Na základě názorů UBS se tedy zdá, že index S&P 500 by mohl najít dno poblíž úrovně 3200 někdy ve 2. čtvrtletí roku 2023. A na konci roku 2023 by se index pohyboval někde kolem 3900.

V tuto chvíli se index S&P 500 obchoduje poblíž úrovně 3800, což je mnohem výše, než uvádí prognóza UBS pro rok 2023. Na základě této analýzy se tedy zdá, že index S&P 500 by se i na konci příštího roku nacházel v podstatě na stejné úrovni.

Index S&P 500 – již nyní pokles o 20 %

Od roku 2022 je referenční index již o 20 % níže v důsledku agresivní politiky Fedu. Kromě toho táhne index S&P 500 dolů také špatná výsledková sezóna velkých technologických společností a obavy z recese.

S ohledem na současnou ekonomickou situaci se analytici UBS domnívají, že pomalý hospodářský růst bude i nadále vyvíjet tlak na akcie. Navíc se očekává, že hodnota HDP pro rok 2023 se bude pohybovat kolem 2,1 %, což je vzhledem k historické výkonnosti malé číslo.

Zdá se, že se rychle blížíme ke scénáři globální recese a USA v ní budou hrát klíčovou roli.

Proto se analytici domnívají, že růst v následujících dvou letech (2023 a 24) se bude blížit nule. Pokud jde o recesi, očekává se, že začne v roce 2023.

Autor

  • Ivan Bergman

    Ivan Bergman je vedoucí týmu Social Trading a specialista na binární opce v onlineobchodovani.cz. Desetileté zkušenosti z oboru si Ivan přináší z působení ve Velké Británii, kde jako market advisor pracoval pro významného britského brokera s cennými papíry.

Přejít nahoru
Přejít na začátek