Španělský PMI v září dále klesl

Španělský PMI v září dále klesl

V září se aktivita španělských továren opět snížila, a to již šestý měsíc po sobě. Podle odborníků měly na výrobce negativní dopad vysoké ceny a podmínky na trhu.

V důsledku toho výrobní sektor zavedl propouštění, což vedlo ke zhoršení situace na trhu práce. Celkově španělský výrobní sektor prochází těžkým obdobím, což lze částečně přičíst vysokým úrokovým sazbám stanoveným ECB.

Index PMI (HCOB) společnosti S&P Global ukazuje, že v průběhu srpna se situace změnila k horšímu. V červenci činil index PMI HCOB 47,8, který se během srpna posunul na 46,5 bodu. V jistém smyslu se tedy kontrakce ve španělském výrobním sektoru s každým dalším měsícem dále prohlubuje.

Pokles nových zakázek a produkce

Celkově byl během září zaznamenán pokles nových zakázek i produkce. Podle odborníků jsou hlavními důvody tohoto poklesu nejistota na trhu a vysoké ceny.

Aby španělské společnosti v těchto těžkých časech přežily, uchýlily se ke snižování počtu pracovních míst ve snaze udržet finanční situaci pod kontrolou. Je to již třetí měsíc, kdy továrny pokračují ve snižování počtu pracovních sil.

Na druhé straně stejným útlumem prochází i španělský sektor služeb. Pro představu, sektor služeb také zaznamenal pokles, což je první taková událost za posledních 10 měsíců.

Oba tyto údaje nevytvářejí příliš dobrý obraz španělské ekonomiky. Podle prognózy španělské vlády se v roce 2023 očekává růst HDP o 2,1 %.

Ještě před týdnem španělské úřady revidovaly růst během druhého čtvrtletí na zhruba 0,5 %, zatímco dřívější hodnota činila 0,4 %. Podobně byl revidován i HDP za 1. čtvrtletí, a to z 0,5 % na 0,6 %.

Prozatím se uvidí, zda se Španělsku vůbec podaří dosáhnout růstu HDP ve výši 2,1 %, nebo se i to stane nemožným.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek