Společnost Glencore oznámila výplatu 7 miliard akcionářům

Společnost Glencore oznámila výplatu 7 miliard akcionářům

Společnost Glencore oznámila, že svým investorům vyplatí 7,1 miliardy dolarů, a také program zpětného odkupu akcií v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Toto oznámení bylo učiněno ve středu poté, co společnost měla v roce 2022 skutečně ziskový rok.

Hlavním důvodem, který společnosti Glencore zajistil tak vysoký zisk, byly vysoké ceny ropy a uhelných produktů. Tyto 2 produkty představují hlavní část podnikání společnosti, a tak hrály zásadní roli v silném roce 2022.

Podle výsledků za rok 2022 se čistý dluh společnosti snížil z 6 miliard USD na konci roku 2021 na pouhých 75 milionů USD na konci roku.

Podle generálního ředitele společnosti Glencore se na mimořádné ziskovosti společnosti v roce 2022 podílelo mnoho faktorů. Od globální pandemie po konflikt v Evropě & dokonce i vysoké ceny energií – vše se pro Glencore ukázalo jako dobré.

Kromě toho společnost dosáhla zisku 6,4 miliardy dolarů také díky obchodování s fosilními palivy a různými kovy. Celkově jsou tato čísla z roku 2022 téměř o 73 % vyšší, což je důvod, proč se odborníci domnívají, že takový výkon je v roce 2023 velmi nepravděpodobný.

Zdá se, že současné oznámení o výplatě akcionářům zlepší udržení investorů. Kromě toho také přiláká další investory, kteří hledají akcie s vysokou výplatou dividend. Stejně tak program zpětného odkupu akcií pomůže společnosti zvýšit cenu vlastních akcií.

Pro rok 2023 a dokonce i několik dalších let se zdá, že Glencore nebude mít takové štěstí jako v roce 2022. To je hlavní důvod, proč se domníváme, že Glencore by měl být ve svém přístupu opatrnější, protože stále nevíme, co nás čeká v roce 2023!

Co se týče příležitostí, které může Glencoare využít ve svůj prospěch, tak těch je spousta! Od COVID až po narušení dodavatelského řetězce po celém světě, z toho všeho může Glencore těžit. A to nemluvíme o tom, že energetické krize v Evropě a asijském regionu mohou pro Glencore v roce 2023 také vytvořit příležitosti.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek