Srí Lanka je blízko získání 2 miliard od Imf

Srí Lanka je blízko získání 2 miliard od Imf

Srí Lanka je na pokraji získání významné půjčky ve výši 2,9 miliardy dolarů od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Tato půjčka bude součástí čtyřletého záchranného programu, který MMF nabízí. Proslýchá se, že k dohodě by mohlo dojít 20. března. MMF nebyl v minulosti ochoten Srí Lance půjčky nabídnout, ale nyní se zdá, že svůj postoj mění poté, co Srí Lanka získala finanční prostředky od Číny.

Čína poskytuje Srí Lance pomoc

Potvrzení programu MMF se Srí Lankou přichází v době, kdy země dostala příslib od všech svých věřitelů. To zemi umožní získat potřebnou finanční podporu, aby se dostala z nedávné finanční krize. Od získání nezávislosti na Spojeném království v roce 1948 Srí Lanka nikdy nečelila takové ekonomické situaci.

Navzdory náročné hospodářské situaci srílanský prezident v úterý oznámil, že ekonomika vykazuje známky zlepšení. Devizové rezervy země však stále nestačí na dovoz. Program MMF usnadní Srí Lance získání finančních prostředků od dalších věřitelů.

Srí Lanka již splnila všechny požadavky pro získání půjčky od MMF a podporu zemi projevila i významná čínská banka. Vzhledem k tomuto nedávnému vývoji je velká naděje, že rada MMF půjčku 20. března schválí. Je nepravděpodobné, že by rada MMF přidala na program jednání nějaké body, které by snížily šance na získání půjčky.

Pokud se však podíváme na historii MMF, není mnoho zemí, které by z půjček MMF profitovaly. Například Pákistán se na MMF obrátil více než desetkrát a stále se potýká s hospodářskými problémy.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek