Švédská inflace v únoru vzrostla, což vytváří tlak na Riksbank

Švédská inflace v únoru vzrostla, což vytváří tlak na Riksbank

Podle nejnovějších údajů se jádrová inflace ve Švédsku v únoru zvýšila. Centrální banka se tak dostane pod tlak, aby na dubnovém zasedání představila další zvýšení sazeb.

Ve skutečnosti bude muset Riksbank setrvat ve své přísné politice několik měsíců, než se dočkáme poklesu inflace.

Švédská inflace dosáhla 9,4 %

Inflace ve Švédsku dosáhla 9,4 % a je velmi blízko vstupu do dvouciferného teritoria. Celková inflace se však z větší části blíží prognóze centrální banky.

Znepokojující je však skutečnost, že to Riksbank dostane pod tlak, aby proti inflaci podnikla více kroků. A pokud se podíváme na míru inflace po odečtení cen energií, vzrostla meziročně na 9,3 %, zatímco ještě před měsícem se pohybovala kolem 8,7 %.

Prognóza stanovená Riksbank se pohybuje kolem 8,0 %, což znamená, že inflace již odhady centrální banky překročila.

Analytici se domnívají, že se jedná o druhý měsíc v řadě, kdy inflace dokázala trhy překvapit. Ve skutečnosti se inflaci podařilo překvapit dokonce i švédskou centrální banku!

Není pochyb o tom, že tento nárůst inflace se stane hlavní prioritou centrální banky. Proto je velmi pravděpodobné, že na dubnovém zasedání dojde ke zvýšení sazeb minimálně o 50 bazických bodů.

A pokud se centrální bance nepodaří udržet inflaci pod kontrolou, pak základní úroková sazba ve Švédsku snadno překročí 4% hranici.

Po zveřejnění zprávy o inflaci a zvýšení šancí na zvýšení sazeb ze strany Riksbank se švédská koruna obrátila výše vůči všem hlavním měnám.

Během únorového zasedání centrální banka představila zvýšení sazeb o 0,5 %, což posunulo úrokovou sazbu na 3 %. Po dalším zvýšení sazeb o 25 až 30 bazických bodů se základní sazba dotkne 3,33 %.

Jedním z faktorů, který by však mohl Riksbank přimět k tomu, aby během dubna ke zvýšení sazeb nepřistoupila, je pád dvou hlavních bank. Je však velká pravděpodobnost, že švédská centrální banka nebude věnovat velkou pozornost globální ekonomice.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek