Tovární aktivita v Asii oslabuje v souvislosti s klesající poptávkou

Tovární aktivita v Asii oslabuje v souvislosti s klesající poptávkou

Údaje o aktivitě asijských továren za březen naznačují, že slabá globální poptávka poškozuje produkci. Celkově se globální výhled zhoršil, což nadále brzdí hospodářské oživení v Asii.

Tato slabá globální poptávka ztěžuje tvůrcům politik přesné dlouhodobé prognózy různých hospodářských opatření.

Výrobní aktivita v Jižní Koreji a Japonsku klesá

Jižní Korea a Japonsko jsou země s velkým podílem vývozu, ale zdá se, že jejich výrobní sektor během března také utrpěl ztrátu. Dostupné zprávy naznačují, že výrobní aktivita v obou těchto zemích zůstává v útlumu.

Ve skutečnosti se zastavil i hospodářský růst v Číně, což poukazuje na to, jak se globální poptávka zmenšuje. Kromě toho je pro asijské ekonomiky velmi náročné i prostředí, které ovlivňuje inflace a hospodářský vítr.

Podle jednoho z ekonomů zůstane globální růst během druhého a třetího čtvrtletí roku 2023 slabý. Na základě toho budou asijské ekonomiky závislé na exportu i nadále zaznamenávat pokles zpracovatelské produkce.

V březnu byla zaznamenána hodnota indexu S&P Global PMI na úrovni 50,00, což je mnohem méně než předpokládaná hodnota 51,7 bodu. Ještě minulý měsíc (únor) byl stejný index na úrovni 51,6.

Celkově se růst v asijském regionu zpomalil a index rovněž vykazuje neutrální hodnotu. Hodnota pod 50 znamená pokles, zatímco vyšší hodnota ukazuje na hospodářský růst.

V Jižní Koreji byl index PMI za březen zaznamenán na úrovni 47,6, což je mnohem méně než únorová hodnota 48,5. Tvář kontrakce je jednou z nejrychlejších za posledních 6 měsíců.

Podle odborníků je na vině slabé výrobní aktivity v Asii globální problém s inflací. Většina asijských ekonomik je závislá na expertech a jakákoli slabost globální spotřebitelské poptávky se okamžitě projeví v podobě údajů o výrobní aktivitě.

Jakmile tedy globální inflační tlak zpomalí na normální hodnoty, začneme opět pozorovat růst výrobní aktivity.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek