Turecká centrální banka podle ekonomů zvýší úrokovou sazbu na 20 %

Turecká centrální banka podle ekonomů zvýší úrokovou sazbu na 20 %

Podle nedávného průzkumu mezi ekonomy se předpokládá, že turecká centrální banka zvýší úrokovou sazbu v zemi na vysokou úroveň 20 %. Učiní tak s důrazem na to, jak problém inflace tlačí centrální vládu k přísnějším opatřením.

Někteří odborníci se však domnívají, že zvýšení základní úrokové sazby bude na základě vývoje v posledních několika měsících mnohem menší. Ale i kdyby došlo k menšímu zvýšení sazby, nelze přehlédnout, že úroková sazba v Turecku se stala opravdu vysokou.

Počínaje červnem zahájila turecká centrální banka cyklus zpřísňování, který se ještě zintenzivnil po jmenování Hafize Gaye Erkana novým šéfem centrální banky.

Rekordně vysoké úrokové sazby v Turecku

Pod jeho vedením centrální banka provedla obrat v politice tím, že zavedla zvýšení sazeb o 900 bazických bodů. Když se rozhlédneme kolem sebe, tak obrovské zvýšení sazeb je v jiných ekonomikách v okolí Turecka neslýchané. Celkově centrální banka posunula sazbu z pouhých 8,5 % na vysokou úroveň 17,5 %.

Meziroční inflace v Turecku se však nyní pohybuje poblíž 47,83 %, což naznačuje, že roční úroková sazba je stále pod touto úrovní.

Centrální banka dala jasně najevo, že bude zvyšování sazeb zavádět pomalu ve snaze zabránit negativním dopadům na ekonomiku.

Ekonomové většinou očekávají zvýšení sazeb o 250 bazických bodů, což zvýší úrokovou sazbu na úroveň kolem 20 %. Pokud jde o prognózu týkající se úrokové sazby, pohybuje se v rozmezí 18 % – 20,50 %.

Podle banky HSBC se reálná úroková sazba nadále noří do hluboce záporných hodnot. Navíc dezinflace se stává obtížnou, protože centrální banka zavádí pouze malé zvyšování sazeb.

Ekonomové HSBC také dodali, že do konce prosince 2023 se bude úroková sazba v Turecku blížit 30 %, což je o 10 % více než v současnosti.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek