Turecká lira (TRY) se po intervenci stabilizuje

Turecká lira (TRY) se po intervenci stabilizuje

Turecká lira (TRY) ve středu čelila silnému výprodeji a ztratila 7,2 % své hodnoty. Ve čtvrtek však měna ztratila pouze 0,8 %, což vykazuje známky stabilizace.

Podle obchodníků je současná cena TRY normální, protože trhy čekají na nástup nového guvernéra centrální banky.

Uvolnění kontroly na devizovém trhu

Jedním z hlavních důvodů středečního prudkého výprodeje je uvolnění kontrol na devizovém trhu. Zdá se však, že výprodej donutil úřady opět zasáhnout, aby stabilizovaly kurz TRY.

Jedním z nástrojů, které turecké úřady používají k udržení hodnoty TRY, je zajištění větší likvidity na trhu. V jistém smyslu tedy můžeme říci, že vláda tureckou liru brání.

Po intervenci se kurz TRY posunul z 23,38 na zhruba 23,3965, což snížilo jeho letošní ztráty na pouhých 20 %. Podle údajů turecká centrální banka také obdržela na své vkladové účty příliv peněz v hodnotě přibližně 3 miliard dolarů.

Za zmínku stojí také to, že CDS (pětileté úvěrové swapy) během středy rovněž vzrostly o 34 bodů a naposledy byly k vidění na úrovni 516 bps.

I přes nedávnou stabilizaci však nemůžeme ignorovat skutečnost, že nedávný výprodej TRY byl naposledy zaznamenán teprve v roce 2021. Tehdy turecká centrální banka v rámci politiky prezidenta Erdogana snížila sazby.

Nedávný pokles liry však také znamená, že měna směřuje k volně obchodovatelné měně s menším počtem kontrol a omezení.

To také vyvolalo otázky, jak daleko je turecká vláda ochotna zajít, aby tureckou liru ochránila. Vláda přece musí sáhnout do svých rezerv, aby podpořila TRY vůči ostatním měnám. Jinými slovy, vláda vynakládá na podporu TRY peníze, které by mohla lépe využít někde jinde.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek