Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti dosáhly nejvyšší úrovně

Americký dolar bude v roce 2024 vykazovat slabost v případě obratu Fedu

Nedávné údaje o týdenních žádostech o podporu v nezaměstnanosti v USA ukazují, že o podporu v nezaměstnanosti požádal rekordní počet Američanů. Tak velký skok byl ve skutečnosti zaznamenán naposledy v roce 2021 a ukazuje na tlak na trhu práce.

Podle odborníků žádosti o podporu v nezaměstnanosti z minulého týdne naznačují, že se na trhu práce začal projevovat vliv vyšších úrokových sazeb.

Počáteční žádosti o podporu vyskočily na 22 000

Celkově se počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti zvýšily o 22 000, čímž se jejich sezónně očištěný počet zvýšil na 264 000. Podle údajů ministerstva práce se jedná o nejvyšší údaj, který byl naposledy zaznamenán v říjnu 2021.

Podle ekonomů byla prognóza žádostí o podporu v nezaměstnanosti pouze 245 000, ale skutečné číslo se ukázalo být mnohem vyšší.

Hlavním důvodem tohoto nárůstu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti je propouštění v technologickém sektoru, ke kterému došlo na konci roku 2022. Stejně tak byla kvůli vysokým úrokovým sazbám v zemi vážně postižena i další odvětví, jako je například bydlení.

Z větší části se zdá, že se zpožděný vliv úrokových sazeb v USA začal projevovat na trhu práce. Koneckonců se zdálo velmi nepřirozené mít pomalý HDP, vysoké úrokové sazby a silný trh práce!

Vždyť silný trh práce a vysoké úrokové sazby obvykle nejdou dohromady, protože úrokové sazby ovlivňují hrubý domácí produkt.

Trh práce prozatím stále zůstává napjatý, neboť na 1 nezaměstnaného v zemi připadá 1,6 nového pracovního místa. Nemůžeme však ignorovat skutečnost, že úrokové sazby začaly dohánět i trh práce.

Domníváme se, že je ještě příliš brzy na to, abychom mohli říci, že toto čtení bude mít zásadní vliv na politiku Fedu. Pokud bychom se však podobných údajů dočkali i z nadcházející zprávy NFP, byl by to zcela jiný příběh.

Přejít nahoru