Uk Jádrová cenová inflace Cpi zůstává

Uk Jádrová cenová inflace Cpi zůstává

Máme k dispozici nejnovější údaje o inflaci ze Spojeného království, které o ekonomice nedávají dobrý obraz. Podle dostupných údajů činil index spotřebitelských cen za měsíc prosinec 10,5 %. To přichází v době, kdy spotřebitelé kvůli sváteční sezóně utrácejí více, a to navzdory vysokým životním nákladům.

Podle údajů Národního statistického úřadu došlo v tomto měsíci k nárůstu indexu spotřebitelských cen o 0,4 %. V důsledku tohoto zvýšení činí nyní roční míra inflace ve Spojeném království 10,5 % namísto 10,7 %. Pro většinu ekonomů byly tyto údaje o inflaci podobné jejich vlastním zjištěním, takže pro trhy se nejedná o žádné překvapení.

Základní inflace je stále silná

Poslední údaje odhalily, že údaj o inflaci zaznamenal mírný pokles v důsledku poklesu cen pohonných hmot. Jinými slovy, skutečná inflace je ve Spojeném království stále silná.

Jádrový index spotřebitelských cen nezahrnuje skutečnost, že ceny potravin a pohonných hmot se za měsíc zvýšily o 0,5 % poté, co v listopadu vzrostly o 0,3 %. To znamená, že jádrová inflace se na meziroční bázi pohybuje někde kolem 6,3 %.

Nezapomínejme však, že Bank of England stanovila inflační cíl ve výši 2 %. Takže údaj 6,3 % je stále třikrát vyšší než cíl centrální banky.

Tento údaj o inflaci přichází v době, kdy se objevují zprávy o tom, že supermarkety ve Spojeném království zaznamenaly během prázdninového období zdravý nárůst tržeb.

Největší nárůst byl zaznamenán u prodeje potravin, který se oproti loňskému roku zvýšil o 12 %. To svědčí o tom, že lidé využili slevy z prázdninové sezóny k tomu, aby se zásobili potravinami.

Když spojíme údaje o inflaci se silným trhem práce ve Spojeném království, zjistíme, že mzdy také rostou rychlým tempem. Ve skutečnosti tak rychlé tempo nebylo zaznamenáno za posledních 20 let, pokud nepočítáme pandemická léta.

Celkově lze říci, že současná situace ztěžuje Bank of England zpomalení cyklu zvyšování sazeb.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek