Us Cpi se v únoru dotýká 6, zatímco jádrové ceny zůstávají silné

HSBC - Síla amerického dolaru bude tentokrát konzistentní

Nedávné údaje z USA odhalily zpomalení celkové inflace v USA. Jádrové ceny však zůstávají silné a rostou velmi rychlým tempem. Kromě toho prudkým růstem prochází také nájemné z bydlení v zemi.

Index spotřebitelských cen se v únoru zvýšil o 0,4 % a dosáhl 6,0 %. Ještě před měsícem se index CPI zvýšil o 0,5 %, což znamená, že tempo, kterým index CPI roste, se zpomaluje.

Po posledním čtení se meziroční míra inflace nyní pohybuje kolem 6,0 % oproti dřívější hodnotě 6,4 %. Ještě v loňském roce dosáhla inflace v USA svého vrcholu nad 9 % – V porovnání s tím tedy inflace skutečně poklesla.

Inflace je stále nad 2% cílem Fedu

Navzdory zpomalení inflace je stále nad 2% cílem Fedu. V tomto směru tedy není pochyb o tom, že Federální rezervní systém má stále co dělat. Koneckonců nedávné kroky Fedu dokázaly snížit inflaci pouze na 6 % a 2% cíl je stále ještě daleko.

Odborníci se domnívají, že pokles celkové inflace byl způsoben nižšími cenami energií. Kromě toho trh s ojetými automobily prochází deflací.

Jádrové ceny, které nezohledňují volatilní složky, se zvýšily o pouhých 0,5 %, což je oproti minulému měsíci nárůst o pouhých 0,4 %.

Náklady na přístřeší v USA se rovněž zvýšily o 0,8 % a na růstu cen se podílely téměř 70 %. Dalším faktorem, který americkým spotřebitelům nadále dělal vrásky na čele, byly náklady na potraviny.

Během sledovaného období došlo k 0,3% nárůstu cen potravin, které ve srovnání s loňským rokem vzrostly o 10,%.

Podle Mikea Konczala z Rooseveltova institutu se jedná o další tisk CPI, který je pro ekonomiku znepokojující. Uvedl, že index CPI neklesá a pohybuje se do strany.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek