USA zvažují zavedení cla na dovoz hliníku z Ruska

USA zvažují zavedení cla na dovoz hliníku z Ruska

Podle zpráv Spojené státy americké nyní uvažují o zavedení 200% dopravního cla na dovoz hliníku z Ruska. Toto opatření bude patřit k rostoucímu seznamu opatření, kterými chtějí USA vyvinout tlak na Moskvu a přimět ji k zastavení války na Ukrajině.

Toto nové celní opatření vůči Rusku se však teprve připravuje a prozatím k němu nebylo vydáno žádné oficiální prohlášení. Jeden z amerických představitelů však potvrdil, že se s žádným takovým clem nepočítá, přinejmenším pro tento týden.

Ruský hliník poškozuje americké společnosti

Zdá se, že válka Ruska s Ukrajinou není jediným důvodem, proč by USA chtěly uvalit 200% clo na ruský hliník.

V poslední době Rusko na trh v USA nasadilo obrovské množství hliníku za velmi nízkou cenu. Tento krok poškozuje společnosti se sídlem v USA, protože nemohou konkurovat tak nízkým cenám.

Když jsme se obrátili na americké ministerstvo obchodu a úřad obchodního zástupce USA s žádostí o vyjádření, nebyly okamžitě k dispozici.

Prozatím není jasná politika, jak bude Bidenova administrativa postupovat v případě vyšších cel. Přidání takto vysokých cel navíc bude vyžadovat hloubkové šetření, které může snadno trvat několik měsíců.

Nelze však přehlížet skutečnost, že ceny ruského hliníku pomáhají snižovat inflaci v USA. Pro začátek, cena hliníku na Londýnské burze kovů se v roce 2022 pohybovala kolem 4 073 USD za tunu. A nyní stojí stejný kov jen 2411 až 2500 dolarů za tunu.

V souvislosti s USA a ruským hliníkem zde však stojí za zmínku ještě jeden vývoj. Zhruba před pěti lety byly USA na hliníku z Ruska silně závislé, ale to už neplatí. Pohled na dovoz hliníku z Ruska do USA ukazuje, že klesl ze 443 milionů liber na pouhých 1,65 milionu liber.

Jinými slovy, USA získávají z Ruska přibližně 3 % hliníku, což je velmi malé množství.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek