USD/CAD po slabých údajích z USA ustupuje níže
Býčí dynamika páru USD/CAD skončila, když se nakonec posunul níže ze svého sedmiměsíčního maxima. Nyní se pár americký dolar/kanadský dolar obchoduje poblíž úrovně 1,3730 s možností ještě většího poklesu.
Za klesajícím momentem na páru USD/CAD stojí především nedávné údaje o zaměstnanosti přicházející z USA. ADP nevykreslil zdravý obrázek amerického trhu práce & umožnil tak CAD a dalším měnám získat převahu nad zelenou bankovkou.
V průběhu září došlo k poklesu indexu PMI podle ISM a poté jsme se dočkali ADP, který rovněž vykázal špatné výsledky. Kombinací obou těchto ekonomických ukazatelů je zřejmé, že se v americké ekonomice začaly projevovat účinky úrokových sazeb.
Další zvyšování sazeb ze strany BoC a Fedu
Jediné, co je prozatím stále nejasné ohledně Federálního rezervního systému, je, zda se dočkáme zvýšení sazeb, nebo se politika posune směrem ke snižování sazeb. Jakékoli rozhodnutí Fedu ohledně jeho politického opatření bude zásadní pro určení dalšího směru vývoje USD/CAD.
Trhy se domnívají, že vysoké úrokové sazby zůstanou v platnosti po dlouhou dobu, což je skutečný důvod, proč výnosy amerických dluhopisů dosahují 4,88 %. Pohled na historické výnosy nám říká, že tyto úrovně byly k vidění během roku 2007 (téměř 16 let).
Nyní budou obchodníci pozorně sledovat NFP a žádosti o podporu v nezaměstnanosti na americké straně. Podobně i na kanadské straně došlo k poklesu PMI ve zpracovatelském průmyslu. Dříve se PMI pohyboval na úrovni kolem 48,0, od té doby se v září posunul níže na zhruba 47,5 bodu.
Podle viceguvernéra BoC se kanadské podniky potýkají s více protivětry, jako jsou změny cen, vysoké výrobní náklady a vysoká inflace. To vše poškozuje poptávku kanadských spotřebitelů.
Komentáře viceguvernéra BoC byly pozitivní pro výnosy kanadských dluhopisů a poskytly tak i tolik potřebnou podporu kanadskému dolaru. Prozatím se očekává, že BoC do konce roku 2023 představí ještě jedno zvýšení sazeb.