Výpůjčky Velké Británie v prosinci vzrostly kvůli úrokům z dluhu a podpoře energetiky

Uk Jádrová cenová inflace Cpi zůstává

Z posledních údajů vyplývá, že v prosinci došlo k výraznému nárůstu zadlužení vlády Spojeného království. Ve skutečnosti se jedná o nový třicetiletý rekord, což poukazuje na to, jak vážná situace nastala.

Vláda Spojeného království musela vynaložit velké výdaje na podporu energetiky a na splácení úroků z dluhu. Podle odborníků existuje úzká souvislost mezi rostoucí inflací a úroky z dluhu.

Čistá zadluženost veřejného sektoru roste

Údaje ONS ukazují nárůst čistých výpůjček veřejného sektoru na 33,97 miliardy dolarů. Přitom ještě o rok dříve se stejná hodnota pohybovala pouze kolem 10,7 miliardy.

Podle průzkumu mezi ekonomy trh očekával prosincovou hodnotu výpůjček pouze kolem 17,75 miliardy.

Pokud se na údaje ONS podíváme blíže, hlavní příčinou tohoto nárůstu výpůjček jsou velké výdaje v rámci podpůrných programů. Kromě toho musela vláda také zaplatit více úroků ze svého dluhu.

Celkově čísla odhalila horší než očekávanou kondici britské vlády a britské ekonomiky. Proto nyní mnozí očekávají velmi napjatý rozpočet z hlediska veřejných financí.

Někteří odborníci se domnívají, že se oznámení o snížení daní dočkáme až ve chvíli, kdy se ve Spojeném království přiblíží další volby.

A pokud se podíváme na otázku splátek úroků z dluhu, ta se blížila 17,3 mld. Rychlý pohled do historie ukazuje, že to byla nejvyšší částka za několik desetiletí a odráží, jak silně zemi zasáhla inflace.

Pomiňme však, že údaje o studentských půjčkách jsou přidány k analýze OBR, ale k údajům ONS se teprve přidávají. Proto ONS ponechal komentář, že své odhady přehodnotí, jakmile budou k dispozici věrohodnější údaje.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek