Výrobní ceny v Německu v říjnu klesly o 11 %

Inflace v Německu v lednu klesla na 3,1 %

Podle údajů spolkové statistiky (Německo) došlo v Německu k poklesu cen výrobců. Jedná se o pokračování negativního trendu, který započal již v září 2023.

Celkově došlo k 11% meziročnímu poklesu cen výrobců, což bylo většinou v souladu s tržními prognózami.

Ceny energií poklesly o 27,9 %

Za zmínku stojí zejména skutečnost, že ceny energií se na meziroční bázi rovněž snížily, a to o 27,9 %. Při pohledu do minulosti je zřejmé, že pokles takového rozsahu nebyl obvyklý.

Proto je nedávný pokles cen energií také jedním z hlavních důvodů poklesu cen výrobců. A pokud vyloučíme ceny energií, konečný údaj o cenách výrobců vykazuje ve srovnání s říjnem 2022 skok o 0,2 %.

Při srovnání se zářijovým čtením cen výrobců došlo k poklesu o 0,1 %, což také ukazuje na klesající trend.

Kromě toho se údaj o inflaci v Německu také snížil na 3,80 % z dřívějšího údaje 4,50 %. Ačkoli jsou údaje o cenách výrobců a údaje o inflaci oddělené, vykazují vzájemnou souvislost. Pokud tedy řekneme, že pokles cen výrobců se začne projevovat i v údaji o inflaci, nebude to vůbec špatně.

Závěrem lze říci, že nedávné ekonomické údaje přicházející z Německa jsou slibné a ukazují, že měnová politika začala vykazovat své účinky na ekonomiku. Do konce roku 2023 zbývají už jen dva měsíce a bylo by zajímavé sledovat, jak tento rok skončí z hlediska inflace, úrokových sazeb a cen výrobců.

V Německu je nyní v plném proudu zimní sezona, která pravděpodobně zvýší i spotřebu energií. S náhlým zvýšením poptávky existuje šance, že se zvýší i ceny energií. V takovém případě mohou ceny výrobců v listopadu a prosinci zaznamenat náhlý skok.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek