Výrobní sektor v USA v listopadu vzrostl o 0,3 %

Výrobní sektor v USA v listopadu vzrostl o 0,3 %

S ukončením stávky zaměstnanců v automobilovém průmyslu vzrostla v listopadu americká průmyslová výroba. I přes pozitivní údaj je celková aktivita ve zpracovatelském průmyslu stále slabá v důsledku nízké poptávky a vysokých úrokových sazeb.

Přestože výrobní sektor čelil náročnému roku, ekonomika USA jako celek stále vykazovala expanzi. Nedávný průzkum totiž ukázal, že se podnikatelská aktivita v USA během prosince skutečně zlepšila. Důvodem tohoto optimismu byl průmysl služeb, který zažívá vysokou poptávku po pracovnících spolu s nárůstem zakázek.

Výrobní sektor v USA zůstává pod tlakem

Americká ekonomika vykazuje známky pozitivního růstu, ale zdá se, že průmyslová výroba je stále v minusu. V září 2022 dosáhla průmyslová výroba USA svého vrcholu, což vzhledem k velikosti americké ekonomiky není dobré znamení.

Vzhledem ke slabosti zpracovatelského průmyslu se mnozí odborníci domnívají, že v nejbližší době nebude přispívat k hospodářskému růstu. Naopak naději má sektor služeb, který vykazuje známky oživení.

V listopadu byl zaznamenán přírůstek výrobní produkce o +0,3 %. Pokud jde o údaje za předchozí měsíc, byl údaj revidován z 0,7 % na 0,8 %.

Pokud ze čtení vyloučíme výrobu motorových dílů a vozidel, pokles zpracovatelské produkce činil -0,2 %. Stejně tak byl v listopadu zaznamenán pokles výroby na meziroční bázi o 0,8 %.

Navzdory slabosti zpracovatelského průmyslu v posledních několika letech stále představuje 10,2 % americké ekonomiky. Skutečným nepřítelem amerického výrobního sektoru jsou vysoké úrokové sazby a pomalá domácí/mezinárodní poptávka.

I kdybychom se dočkali prvního snížení sazeb v březnu 2024, bude trvat dlouho, než se výrobní sektor dostane z fáze poklesu.

Proto bude pouhým zbožným přáním tvrdit, že se výrobní sektor v dohledné době vrátí k růstu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek