Vývoz z Tchaj-wanu během dubna klesl, zůstává nad prognózou

Předpověď HDP Tchaj-wanu za 2. čtvrtletí je podle analytiků 0,8 %

Duben je osmým měsícem v řadě, kdy se Taiwain potýká s klesajícím vývozem. Podle odborníků je poptávka po technologických produktech měkká, což v konečném důsledku ovlivňuje tchajwanský vývoz.

Jedním z největších trhů Tchaj-wanu je Čína a slabší poptávka po technologických produktech znamená, že Čína se na Tchaj-wan také méně spoléhá.

Pokud se podíváme na čísla, vývoz během dubna klesl o 13,3 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Pokud se však podíváme na číslo vývozu z března, pokles činil 19,1 %, což nám napovídá, že se situace zlepšuje.

Tchajwanská ekonomika čelí recesi

Tchajwanská ekonomika je poháněna vývozem a nedávný pokles ji uvrhl do recese. Pokud se podíváme na čísla, vývoz elektronických součástek se během dubna snížil o 8,6 % oproti dřívější hodnotě 15,74 miliardy USD.

Podobně o 7,1 % poklesl i vývoz polovodičových čipů, což ukazuje na celkový negativní trend v technologickém průmyslu.

Při pohledu do budoucna se úředníci domnívají, že vývoz za květen poklesne o 12,5 % – 15,5 %. Při srovnání s čísly za duben se zdá, že situace v tchajwanském exportním průmyslu se ještě zhorší.

Podle tchajwanského ministerstva zůstane slabost v odcházejících zásilkách zachována až do posledního čtvrtletí roku 2023.

Na Tchaj-wanu působí několik firem, jako je TSMC, které dodávají čipy velkým technologickým společnostem, jako je Apple. V této oblasti tedy mají tchajwanské firmy smlouvy s významnými společnostmi.

Celkově byl tchajwanský vývoz během dubna zaznamenán ve výši 12,74 miliardy USD, což představuje pokles o 22 %. Ministerstvo financí se však domnívá, že zpřísňování měnové politiky a globální inflace brzdí zahraniční poptávku.

Proto také tchajwanský vývoz do USA ve stejném období poklesl o 10,3 %. Během března se experti snížili o 20,7 %, což je výrazný pokles.

Podle odborníků současná finanční situace ve světě ztěžuje Tchaj-wanu zvýšení vývozu. Pokud se tedy situace na tomto poli nezmění, zůstane současná situace na Tchaj-wanu stejná, nebo se dokonce ještě zhorší.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek