Zářijový index PMI ve Velké Británii vzrostl na 44,3 bodu a ukázal propad aktivity v továrnách

Index spotřebitelských cen ve Velké Británii za září zůstává beze změny na úrovni 6,7 %

Další měsíc a další pokles výrobní aktivity ve Spojeném království. Míra poklesu nebyla tak prudká jako v srpnu, ale stále se pohybuje pod hranicí 50. Podle odborníků vykázal srpnový údaj jeden z nejrychlejších poklesů za poslední tři roky.

Podle indexu PMI ve Spojeném království, který zveřejnila společnost S&P Global, dosáhl zářijový údaj 44,3 bodu, což je jen o málo více než srpnových 43,0 bodu. Pokud se podíváme zpět, nízká srpnová hodnota byla naposledy zaznamenána pouze v květnu 2020.

Dříve trh předpovídal hodnotu 44,2, ale skutečná hodnota indexu PMI ve Spojeném království se ukázala být 44,3 (jen o málo vyšší).

Q3 2023: Pokles zpracovatelského průmyslu pokračuje

Konec 3. čtvrtletí ve Spojeném království ukazuje, že pokles výrobních aktivit pokračuje bez přerušení. Od zaměstnanosti přes nové zakázky až po produkci – vše klesá. Současně zůstává slabý i příliv nových zakázek od zahraničních i domácích zákazníků.

Podle nejnovějších údajů vykázala výrobní aktivita Spojeného království během července pokles o 0,8 %. Její objem byl však minimálně o 3,0 % vyšší než v loňském roce.

Podle agentury S&P Global očekává 55 % firem z výrobního sektoru během nadcházejících 12 měsíců růst. Naopak 9 % výrobců se domnívá, že pokles bude pokračovat.

Důvod širokého optimismu mezi výrobci souvisí s hvězdným oživením trhu, stabilní inflací a růstovými plány vlády.

Jedním z největších důvodů slabého údaje PMI byla slabá zahraniční poptávka, zejména z USA, EVROPY, Číny atd. V jistém smyslu tedy můžeme říci, že výrobní aktivita ve Spojeném království trpí slabou globální poptávkou.

Po zbytek roku budou ve výrobním sektoru Spojeného království hrát klíčovou roli politická opatření Bank of England. Jakékoli politické opatření centrální banky ovlivní výrobní ceny, inflaci a ziskové marže podniků.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek